Poradna 

odpovědi na Vaše dotazy

Dobrý den,
chci stavět rodinný domek, ale nevím jakou má zvolit konstrukci stropu. Kamarád mi doporučil „buchtový strop“? existuje něco takového, prý je to nejlevnější varianta. Z mládí znám jenom hurdisky, ale ty nechci. Díky za radu. Jirka Vaněk

Jiří, předpokládám, že nehodláte stavět perníkovou chaloupku a rada Vám nebyla sdělena na apríla. Kamarád měl asi na mysli stropní konstrukci z trámců a stropních vložek (těm se říká „buchty“), která se někdy označuje také jako Miako strop. Uvedený typ je dneska docela oblíben především u svépomocných stavebníků. Nepotřebujete žádnou těžkou mechanizaci a výrobců tohoto systému je na trhu celá řada např. Heluz, Rector, Ekobet, BSK Klatovy…. Zkuste ale zvážit i časové hledisko výstavby a jak víte, čas jsou peníze…Nesmíte zapomenout na nutnost podepření stropní konstrukce a časovou prodlevu, kdy nemůžete zatížit strop. Alternativní řešení nabízejí stropní panely tzv. "spirolly", případně stropní keramické panely. Rychlost jejich pokládky je nesrovnatelná a možnost okamžitého zatížení je nezanedbatelnou výhodou oproti výše uvedenému systému stropních konstrukcí. Nechci dělat reklamu, tedy jen pro inspiraci stropní panely vyrábí na zakázku fy. Diwag Prefa, Stropsystem, keramické stropní panely najdete např. v sortimentu fy. Heluz, Cihelny Chmeliště. F.Č.


Na vašich stránkách vidím, že stavíte z porobetonových Ytongových tvárnic. Používáte i výrobky od jiných výrobců, než je fy. Xella a jejich Ytong? Díky Petr 

Dobrý den,
vzhledem k standardizované technologii práce s pórobetonem není problém použít i výrobky jiných producentů porobetonu např. H+H, QPOR, IFT a často to i děláme. Na druhou stranu, když má zákazník přání při výstavbě energeticky úsporné stavby použít např. pórobeton třídy P2 – 350 Ytong Lambda místo P2 - 350 Greenblock od H+H, jeho přání vyhovíme. F.Č.


Zdravím,
chtěla bych si na domě nechat provést výměnu oken. Podotýkám, že dům je z roku 1934 a vytápění plynem je finančně neúnosné. Jde mi o nejlepší izolaci okna. Uvažovala jsem o trojitém zasklení, ale prý existuje nějaká folie co u oken s dvěma skly nahradí třetí. Eva – Poděbrady

Na Váš dotaz není lehké vzhledem k rozsahu Poradny odpovědět, ale pokusím se. Technologie o které hovoříte se jmenuje Heat mirror, speciální fólie je napnuta uvnitř izolačního dvojskla a vznikne tak třívrstvý systém se dvěma oddělenými komorami podobně jako u trojskla. Více informací o ní naleznete např. www.izolacniskla.cz . Jestli jsem dobře pochopil, jde Vám primárně o snížení nákladů na vytápění. Vzhledem ke stáří domu bych doporučil Vaši snahu o snížení nákladů na vytápění řešit komplexně, tj. zvážit investici do zateplení domu, případně se zaměřit i na rekonstrukci zdroje vytápění a neopomenout problematiku větrání. Bohužel se často setkáváme s rozčarováním majitelů RD, proč jim po svépomocném nalepením X cm polystyrénu z hobbymarketu na starý dům nevznikla nízkoenergetická stavba.  F.Č.


Jak výkonný plynový kotel byste mi doporučili na vytápění plánovaného RD - bungalov obytná plocha 147 m2 zdivo STI 440? 

Zdroj vytápění by měl být součástí projektu RD. Projektant by Vám měl vypočítat tepelnou ztrátu objektu a podle ní navrhnout odpovídající zdroj vytápění. K jejímu určení je však potřeba znát více parametrů než jen obytnou plochu a použitý zdící materiál. Chcete-li si přesto orientačně vypočítat tepelnou ztrátu plánovaného RD, zkuste následující odkaz http://www.tzb-info.cz kde naleznete spoustu další informací o problematice nejen vytápění.  F.Č.

Můžete mi vysvětlit, proč se doporučuje do domu po zateplení a výměně oken dát rekuperaci? Zatím jsem neměl nikdy žádný problém s plísní.

Předpoklad využítí větrání s rekuperací vychází z faktu, že samovolné větrání starších budov je zajištěno infiltrací vzduchu díky netěsností oken a dveří. Když infiltraci omezíme výměnou oken a zateplením budovy, bude výměna vzduchu velice silně omezena. Pochopitelně můžete provádět intenzivní krátkodobé větrání např. otevřením oken, ale ohřátý odpadní vzduch vypustíte bez užitku ven.V případě rekuperace odpadní vzduch předá teplo, nejčastěji v křížovém výměníku přisávanému vzduchu. Pro ilustraci, otevřete-li okno a venkovní teplota vzduchu bude -5C a v místnosti budete mít 24C účinnost rekuperace je 0%. Když k výměně vzduchu použijete rekuperační jednotku s účinností 70%, bude teplota přiváděného vzduchu 15,3C. Vzduch v místnost nemusíte ohřívat o 29C , ale jen o 9C. Právě ztráty větráním se stávaní v případě dobře tepelně izolovaných domů jedním z nejvýznamnějších zdrojů tepelných ztrát objektu.  F.Č.


Prý existuje šedý polystyren, který má lepší izolační vlastnosti, máte ho v nabídce a na kolik vyjde m2 při tloušťce 80mm?

Bohužel, nejsme prodejci stavebních materiálů,  takže aktuální cenu si musíte najít na webu. Jedná se o izolační materiál s přísadou grafitu, který by měl mít přibližně o 20 % lepší izolační vlastnosti při stejné tloušťce jako "bílý polystyren". Při "googlování" zadejte slovo Extrapor nebo Styrotherm plus. F. Č.


Chci izolovat obvod domu gumoasfaltem a na něj dát extrudovaný polystyren. Mám obavy aby ho časem asfalt nerozleptal :-(

Obavy mít nemusíte v případě, že použijete gumoasfalt SA 27 -  ten je přímo určen k lepení polystyrenu na různé druhy podkladů. Pochopitelně můžete zvolit i jiný produkt např. Prince Color IZOL Z, který slouží i jako protiradonová ochrana - záleží na Vašich finančních možnostech  F.Č.
home
TZB-info: vytápění, vzduchotechnika, instalace, úspory energie